2009 ESA Annual Meeting, December 13-16, 2009

Friday, December 11, 2009

6:00 PM-7:30 PM

Saturday, December 12, 2009

7:30 AM-5:00 PM


Entomological Collections Network
Michael A. Wall, Christopher Marshall and Matthew Buffington

8:00 AM-5:00 PM

12:00 PM-6:00 PM

1:30 PM-7:00 PM


Council of Entomology Department Administrators (CEDA) meeting
Timothy Schowalter and May R. Berenbaum

6:00 PM-9:00 PM


Entomological Collections Network Dinner
Michael A. Wall, Christopher Marshall and Matthew Buffington

Sunday, December 13, 2009

7:00 AM-7:30 AM

7:30 AM-4:00 PM


Entomological Collections Network
Michael A. Wall, Christopher Marshall and Matthew Buffington

8:00 AM-10:00 AM

8:00 AM-12:00 PM


Advances In Acarology 2009
Quentin Q. Fang and Ashley PG. Dowling

10:00 AM-11:00 AM


Thomas Say
Alan Kahan

10:00 AM-12:00 PM

10:00 AM-2:00 PM

11:00 AM-1:15 PM


The Passion of Entomology: Let's Celebrate Insects Together
Kenneth A. Sorensen and Gerrit Cuperus

11:30 AM-1:30 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:30 PM-5:00 PM

1:00 PM-3:00 PM

1:00 PM-4:20 PM

1:00 PM-4:25 PM

1:00 PM-4:45 PM


SOLA Scarab Workers
Brett C. Ratcliffe

1:00 PM-5:00 PM


Insect Resistance Management: Science, Scope, and Solutions
Gary D. Thompson, Phil Robinson and John Immaraju

1:00 PM-5:10 PM

1:20 PM-5:00 PM

1:30 PM-4:45 PM


Ten-Minute Papers, IPMIS: Physiology & Biochemistry
Andrew V. Suarez and Subhashree Subramanyam

1:30 PM-4:55 PM

1:30 PM-5:10 PM


Mite Invasions: Learning From the Invaders
Jose Carlos V. Rodrigues and Jorge E. Peña

2:00 PM-3:00 PM

2:00 PM-4:00 PM

2:00 PM-5:00 PM

2:15 PM-4:45 PM


Ten-Minute Papers, SVPHS: Applied Ecology
Shahid Karim, Michael G. Kaufman and Phillip E. Kaufman

2:20 PM-5:00 PM


Heteropterists Conference
Scott Bundy and Randall T. Schuh

2:45 PM-5:00 PM


North American Neuropterists Meeting
Catherine A. Tauber and John D. Oswald

3:00 PM-4:30 PM

3:00 PM-5:00 PM

4:00 PM-5:00 PM

4:00 PM-5:30 PM


PIE EUGE Task Force Meeting
Kirk Larsen and Brian P. McCornack

5:30 PM-7:30 PM

7:30 PM-9:30 PM

Monday, December 14, 2009

6:30 AM-8:00 AM

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-8:00 AM

7:00 AM-11:00 AM

7:00 AM-6:00 PM

7:30 AM-5:00 PM

8:00 AM-10:00 AM

8:00 AM-11:00 AM

8:00 AM-2:00 PM


IRAC - US
Caydee Savinelli

8:15 AM-11:00 AM

8:30 AM-11:00 AM

8:30 AM-12:00 PM

8:30 AM-3:30 PM

8:45 AM-11:00 AM

9:00 AM-5:00 PM

10:00 AM-11:00 AM

11:00 AM-1:00 PM

11:15 AM-12:30 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:30 PM-2:00 PM

1:00 PM-3:00 PM

1:30 PM-5:30 PM


P-IE Section Meeting: Plant-Insect Ecosystems
William D. Hutchison and Paul Borth

2:00 PM-3:00 PM

3:00 PM-5:00 PM

5:00 PM-6:30 PM

5:00 PM-7:00 PM


Nepal Overseas Entomologists
Megha N. Parajulee

5:00 PM-7:30 PM


Minnesota Alumni Mixer
David W. Ragsdale

5:30 PM-6:30 PM

5:30 PM-8:00 PM

6:00 PM-8:00 PM


University of California Alumni Reception
Larry D. Godfrey and Godfrey

6:00 PM-8:30 PM


Iowa State University Mixer
Les Lewis and Kelly Kyle

6:00 PM-9:00 PM


Illinois Entomology
May R. Berenbaum

6:30 PM-8:30 PM


PNW Mixer
Sanford D. Eigenbrode and Richard S. Zack

7:00 PM-8:30 PM


The Ohio State University Mixer
Daniel A. Herms and Susan Fisher

7:00 PM-9:00 PM


Cornell Mixer
Lisa E. Westcott

Maryland Mixer
Joanne Lewis

Mizzou Reception
Rita Wesselmann Gerke

7:00 PM-10:00 PM


Southwestern Branch Mixer
Phillip G. Mulder

7:30 PM-9:00 PM


NCSU Entomology Mixer
George G. Kennedy

8:00 PM-11:55 PM

Tuesday, December 15, 2009

6:30 AM-8:00 AM


Women in Entomology Breakfast
Gail Kampmeier and Elizabeth F. Beckemeyer

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-8:00 AM

7:00 AM-8:30 AM


MSU Alumni/Friends Breakfast
Heather E. Lenartson-Kluge

7:00 AM-11:00 AM


Corn Rootworm Management: State of the Art and a Look Toward the Future
Blair D. Siegfried, Joseph L. Spencer and Bruce E. Hibbard

Ten-Minute Papers, P-IE: Biological Control
Andrew Chow and Mark Brown

7:00 AM-11:05 AM

7:00 AM-6:00 PM

7:00 AM-6:10 PM


Insect Molecular Physiology: Basic Science to Applications
Subba R. Palli, Vincent Henrich, Qisheng Song, Diana Cox-Foster and David L. Denlinger

7:10 AM-11:00 AM


Celebrating Stern et al. (1959): The Past, Present, and Future of IPM
Robert KD. Peterson, Leon G. Higley and Scott Hutchins

7:15 AM-11:00 AM


Ten-Minute Papers, SEB: Ecology and Evolution
Janice Bossart and Robert Kula

7:30 AM-11:00 AM


Ten-Minute Papers, SEB: Systematics
Gavin Svenson and Matthew L. Buffington

7:30 AM-5:00 PM

7:45 AM-11:00 AM

7:55 AM-11:00 AM

8:00 AM-11:00 AM

8:00 AM-6:00 PM


Honoring Hölldobler and Wilson by Celebrating the Social Insects
Walter R. Tschinkel and Sanford D. Porter

8:10 AM-11:00 AM

8:15 AM-11:00 AM

9:00 AM-5:00 PM

9:15 AM-11:00 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: Microbial Control
Fred R. Musser and John D. Vandenberg

9:30 AM-11:30 AM

11:15 AM-12:30 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:00 PM-1:30 PM

12:00 PM-3:00 PM

12:30 PM-2:30 PM


Hemipteran Feeding Network
Paula Levin Mitchell and Astri Wayadande

1:00 PM-5:00 PM

1:30 PM-3:00 PM

1:30 PM-3:30 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Vectors of Plant Disease
Ming-Shun Chen and Timothy Ebert

1:30 PM-3:40 PM

1:30 PM-4:15 PM


Ten-Minute Papers, IPMIS: General
Thomas Dykstra and Gloria DeGrandi-Hoffman

1:30 PM-4:25 PM

1:30 PM-4:30 PM


Ten-Minute Papers, SVPHS: Environmental Entomology
Xing Ping Hu, Rebecca Trout and Phillip E. Kaufman

1:30 PM-4:35 PM

1:30 PM-4:50 PM

1:30 PM-5:00 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Field Crops IPM
William O. Lamp and Luis Espino

Ten-Minute Papers, P-IE: Horticultural IPM
Gregg Nuessly and Juang-Horng Chong

Ten-Minute Papers, SEB: Molecules, Ecology and Biodiversity
Richard S. Zack and Sibyl, R. Bucheli

Ten-Minute Papers, SEB: Systematics and Biogeography
James Liebherr and Daniel Z. Rubinoff

1:30 PM-5:15 PM


Ten-Minute Papers, SEB: Biodiversity
Katie J. Hopp and Torsten Dikow

1:30 PM-5:25 PM

1:30 PM-5:30 PM


Look What Ken Yeargan Started!
Alvin M. Simmons and Larry D. Godfrey

Regulation of Transgenic Crops: The State of the Science
Richard L. Hellmich, Keri L. D. Henderson and Jörg Romeis

Serendipity: Celebrating the Synchrony of Ideas, Colleagues, and Science in Unexpected Ways
Gail Kampmeier, Astri Wayadande, Patricia Prasifka and Melody A. Keena

Ten-Minute Papers, P-IE: Population & Community Ecology
Bruce H. Stanley and Sherilyn GF. Smith

1:30 PM-5:35 PM

2:00 PM-3:00 PM

4:30 PM-6:00 PM


PIE EUGE Task Force Followup Meeting
Kirk Larsen and Brian P. McCornack

5:00 PM-6:00 PM

5:30 PM-7:00 PM

6:00 PM-7:00 PM


IOBC Business Meeting
James R. Hagler

6:00 PM-8:30 PM

6:00 PM-10:00 PM

7:00 PM-8:00 PM

7:00 PM-9:00 PM


DoD Entomology
Jamie Blow

7:30 PM-9:30 PM

7:30 PM-11:30 PM


Coleopterists Society
Donald B. Thomas and Brett C. Ratcliffe

8:00 PM-9:00 PM

8:00 PM-10:00 PM


Bed Bug Working Group Meeting
Kurt D. Saltzmann

8:00 PM-11:00 PM

8:30 PM-10:00 PM


IOBC Mixer
James R. Hagler

Wednesday, December 16, 2009

6:30 AM-8:00 AM


P-IE Section Meeting: Plant-Insect Ecosystems
William D. Hutchison, Paul Borth and B. Rogers Leonard

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-11:00 AM


Entomology and Bioenergy
Claudio Gratton and Doug Landis

7:00 AM-6:00 PM

7:15 AM-11:00 AM


Building Sustainable Urban Landscapes
Sarah Vanek and Andrea Bixby

Ten-Minute Papers, P-IE: Chemical Ecology & Behavior
Robert Meagher and Lynne Rieske-Kinney

Ten-Minute Papers, P-IE: Transgenic Crops
Susan Moser and Melissa Willrich Siebert

What's New in Forest Entomology?
Christopher J. Fettig, David R. Coyle and John T. Nowak

7:25 AM-11:05 AM


Understanding Group-Living in Social Invertebrates
Patrick Abbot and Leticia Aviles

7:30 AM-11:00 AM


BCE Symposium: "Green Pest Management Technology"
Shripat T. Kamble, Janis Reed, Judith Black and Jerry Hatch

Ten-Minute Papers, SEB: Evolution
Christiane Weirauch and Stephen Cameron

7:30 AM-1:30 PM

8:00 AM-10:45 AM

8:00 AM-11:00 AM

8:00 AM-4:45 PM

8:15 AM-11:00 AM


Ten-Minute Papers, IPMIS: Genetics
Nannan Liu and Hongmei Li

Ten-Minute Papers, P-IE: IPM-General
Frank E. Gilstrap and Ayman Mostafa

Ten-Minute Papers, SVPHS: Management Issues
Erin J. Watson-Horzelski, Matt Aubuchon and Phillip E. Kaufman

9:00 AM-1:30 PM

9:35 AM-11:00 AM


Systematics and Diversity of Coleoptera
Ross Winton and Crystal A. Maier

11:15 AM-12:30 PM

12:30 PM-2:00 PM

1:15 PM-5:00 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Host Plant Resistance
C. Michael Smith and Bruce Hibbard

1:30 PM-3:10 PM

1:30 PM-4:00 PM


Ten-Minute Papers, SVPHS: Distribution and Sampling
Sarah M. Butler and Roger D. Moon

1:30 PM-5:00 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Ants, Bees & Pollination
Rosalind James and Rodrigo Krugner

Ten-Minute Papers, SEB: Behavior and Evolution
Edward L. Vargo and Floyd W. Shockley

1:30 PM-5:15 PM


Conservation of Lepidoptera
Christopher A. Hamm and Matthew Aardema

4:00 PM-5:00 PM

5:30 PM-7:30 PM