2010 ESA Annual Meeting (December 12-15, 2010)

Thursday, December 9, 2010

8:00 AM-5:00 PM

Friday, December 10, 2010

8:00 AM-5:00 PM

Saturday, December 11, 2010

7:00 AM-5:00 PM


Entomological Collections Network - Symposium
Michael A. Wall, Christopher Marshall, Pamela J. Horsley and Matthew Buffington

8:00 AM-12:00 PM

9:00 AM-5:00 PM

1:00 PM-5:05 PM

3:30 PM-5:00 PM

4:00 PM-6:00 PM

5:00 PM-6:00 PM

6:00 PM-7:00 PM

6:00 PM-9:00 PM


Entomological Collections Network - Dinner
Michael A. Wall, Christopher Marshall, Matthew Buffington and Pamela J. Horsley

7:00 PM-8:00 PM

Sunday, December 12, 2010

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-4:00 PM


Entomological Collections Network - Symposium
Michael A. Wall, Christopher Marshall, Matthew Buffington and Pamela J. Horsley

8:00 AM-10:00 AM

8:00 AM-11:50 AM

8:00 AM-12:00 PM

8:00 AM-12:05 PM


Diversity in Olfaction & Taste
Walter Leal and John Hildebrand

8:00 AM-12:10 PM

8:00 AM-4:00 PM

8:00 AM-5:00 PM


NIFA-AFRI Awardee Workshop
Leslie A. Gilbert and Mary Purcell-Miramontes

8:30 AM-11:50 AM

8:30 AM-12:10 PM

9:00 AM-12:00 PM


International Branch Meeting and Mini-Symposium
James D. Harwood and Charles Vincent

9:15 AM-11:45 AM


Advances in Acarology
Jose Carlos V. Rodrigues, Ronald Ochoa and Ashley PG. Dowling

10:00 AM-12:00 PM

10:00 AM-12:10 PM

10:00 AM-2:00 PM

11:00 AM-1:35 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:00 PM-1:00 PM


Bedoukian Luncheon
Izzy Heller

12:30 PM-3:30 PM

1:00 PM-3:00 PM

1:00 PM-3:55 PM

1:00 PM-4:20 PM


North American Neuropterists Meeting
Catherine A. Tauber and John D. Oswald

1:00 PM-4:25 PM


Ten-Minute Papers, IPMIS: Physiology and Reproduction
David J. Hawthorne and Subba Reddy Palli

1:00 PM-4:40 PM

1:00 PM-4:50 PM


Hormones as Targets for Insect Control: Insights about Juvenile Hormone Action
Vincent Henrich, Subba R. Palli, Qisheng Song and D.L. Denlinger

1:00 PM-5:00 PM


International Society of Hymenopterists
Andrew R. Deans, James B. Woolley and Michael J. Sharkey

1:00 PM-5:05 PM


Across Systems and Biomes: Ecology and Evolution of Insects in Aquatic Habitats
Robert F. Smith, Lauren E. Culler, Christopher J. Patrick, Nathan Baker and Jennifer R. Milligan

Getting the Most Out of your ESA Experience
Erin W. Hodgson and Brian P. McCornack

1:00 PM-5:15 PM

1:15 PM-4:20 PM

1:15 PM-5:00 PM

1:20 PM-4:05 PM

1:30 PM-4:50 PM


Advances in IPM for Arthropod Management in Greenhouses
Steven D. Frank and Michael P. Parrella

2:00 PM-3:00 PM

2:00 PM-4:00 PM

2:00 PM-5:10 PM


Ten-Minute Papers, MUVE: Structural Entomology
Sharon Dobesh and Robert Puckett

3:00 PM-5:00 PM

4:00 PM-4:45 PM

4:00 PM-5:00 PM

5:00 PM-5:30 PM


The Acarological Society of America Business Meeting
Jose Carlos V. Rodrigues and Quentin Fang

5:00 PM-7:00 PM

5:30 PM-7:30 PM

7:30 PM-9:30 PM

9:30 PM-11:00 PM

Monday, December 13, 2010

7:00 AM-7:30 AM

7:45 AM-9:55 AM


Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, MUVE: I
Matt Aubuchon and Kimberly H. Lohmeyer

8:00 AM-9:20 AM


Undergraduate Student Ten-Minute Paper Competiton, SysEB
Jerry L. Cook and Floyd W. Shockley

8:00 AM-10:00 AM

8:00 AM-11:35 AM


Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, MUVE: III
Changlu Wang and Mark D. Sheperdigian

8:00 AM-11:50 AM

8:00 AM-1:00 PM


IRAC-US Meeting
Caydee Savinelli and Graham P. Head

8:00 AM-6:00 PM

8:15 AM-12:00 PM

8:20 AM-11:50 AM


Graduate Student Ten-minute Paper Competition, IPMIS: General
Patricia V. Pietrantonio and Thomas C. Baker

8:20 AM-12:00 PM

8:30 AM-11:30 AM

8:30 AM-11:45 AM

8:30 AM-12:00 PM

8:30 AM-3:30 PM

8:45 AM-12:00 PM

8:50 AM-11:50 AM

8:50 AM-12:00 PM

9:00 AM-11:25 AM

9:00 AM-12:00 PM

9:00 AM-6:00 PM

9:15 AM-11:40 AM


Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, SysEB: Phylogenetics 1
Jennifer M. Zaspel, Christiane Weirauch and

9:15 AM-11:45 AM

9:20 AM-11:55 AM

9:20 AM-12:00 PM

9:40 AM-12:00 PM

10:00 AM-12:00 PM

10:45 AM-11:50 AM

11:00 AM-1:00 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:00 PM-2:00 PM


Zamorano Entomologists Alumni Lunch
Wilmar Morjan, Luis E. Gomez and Luis Cañas

12:20 PM-1:15 PM

1:00 PM-2:00 PM

1:30 PM-5:30 PM

1:30 PM-6:05 PM

2:00 PM-3:00 PM

2:30 PM-5:35 PM


Student Debate: Issues Surrounding Biodiversity
Ashfaq A. Sial and Cheri Abraham

3:00 PM-5:00 PM

5:00 PM-7:00 PM


Nepal Overseas Entomologists
Megha N. Parajulee and

5:00 PM-7:30 PM

6:00 PM-8:00 PM


School IPM Network & eXtension Meeting
Dawn Gouge, Thomas A. Green, Tim Stock, Carrie Foss, Janet A. Hurley, Lawrence "Fudd" Graham and Marc L. Lame

6:00 PM-8:30 PM


Purdue Entomology Mixer
Paula Layden and Steve Yaninek

6:30 PM-8:30 PM


UNL-KSU-CSU Mixer
Gary Brewer

6:30 PM-9:00 PM


PNW Mixer
Sanford D. Eigenbrode, Richard S. Zack, Sujaya Rao, Robert KD. Peterson and Walter S. Sheppard

7:00 PM-9:00 PM


Cornell Mixer
Jeffrey G. Scott

Maryland Mixer
Charles Mitter

7:00 PM-10:00 PM


Southwestern Branch Mixer
Phillip G. Mulder, Dave Thompson, David Ragsdale and Bonnie B. Pendleton

7:30 PM-9:00 PM


NCSU Entomology Mixer
George Kennedy

8:00 PM-11:55 PM

Tuesday, December 14, 2010

6:30 AM-8:00 AM

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-8:00 AM


USDA-ARS All-Hands Meeting
Daniel Strickman and Kevin Hackett

7:00 AM-8:30 AM


MSU Entomology Alumni & Friends Breakfast
Heather E. Lenartson-Kluge

7:30 AM-9:25 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: Transgenics in the Ecosystem
Paula Davis, Jarrod T. Hardke and Paul Borth

7:30 AM-9:50 AM

7:45 AM-12:05 PM

7:50 AM-9:50 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: Pollinators & Pollination
Ramesh R. Sagili and Paul Borth

8:00 AM-9:00 AM

8:00 AM-11:35 AM

8:00 AM-11:50 AM


Ten-Minute Papers, SysEB: Systematics 1
Nico M. Franz, Eugenio H. Nearns and A Cognato

8:00 AM-11:55 AM


Polydnaviruses: Genomic Analyses, Evolution, and Prospective
Mario A. Rodriguez-Perez and Ali M. A. Mahmoud

8:00 AM-12:00 PM


Entodiversity in Turfgrass and Ornamental Pest Management
Andrea J. Bixby and Joseph P. Doskocil

Understanding and Capitalizing on Agricultural Biodiversity in IPM/IRM
Caydee Savinelli, Graham P. Head and Daniel Vincent

8:00 AM-12:05 PM


Bed Bugs, People, and Politics.
Dini M. Miller and Susan C. Jones

8:00 AM-12:10 PM

8:00 AM-5:30 PM

8:00 AM-6:00 PM

8:15 AM-12:00 PM

8:30 AM-11:45 AM

8:30 AM-11:55 AM

8:30 AM-12:00 PM


An Insiders View of Working in Industry
Jacquelyn McKern and Ronda Hamm

8:45 AM-10:05 AM

9:00 AM-11:40 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: IPM - Horticultural 1
Paul Guillebeau and Paul Borth

9:00 AM-11:50 AM

9:00 AM-6:00 PM

9:10 AM-11:45 AM

9:15 AM-12:05 PM


Ten-Minute Papers, IPMIS: Insect Control
Dov Borovsky and Brenda Oppert

9:30 AM-12:05 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Transgenic Corn
Rachel R Binning and Paul Borth

10:00 AM-12:00 PM

10:00 AM-12:10 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Insecticides Research
Anthony W. Weiss and Paul Borth

10:15 AM-12:00 PM

11:00 AM-11:45 AM

11:00 AM-12:00 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:00 PM-1:30 PM

12:00 PM-3:30 PM

12:15 PM-12:45 PM

12:30 PM-2:00 PM

1:00 PM-2:25 PM

1:00 PM-4:40 PM

1:00 PM-5:00 PM


Invertebrate Immunity: from Molecules to Communities
Tamara R. Hartke, Thomas Chouvenc and Rebeca Rosengaus

Jon Tollefson vs. Corn Rootworms—Celebrating the Legacy of an Exemplary Land Grant Scientist
Kevin Steffey, Michael E. Gray, Patricia Prasifka and Laura Higgins

Ten-Minute Papers, SysEB: Evolution - Behavior, Anatomy, and Physiology
David A. Tanner, Stephen Pratt and Anthony I. Cognato

1:00 PM-5:05 PM


Advancements in Arthropod Monitoring Technology, Techniques, and Analysis
Lee Cohnstaedt, Kateryn Rochon and Adrian Duehl

1:00 PM-5:10 PM

1:00 PM-5:40 PM

1:10 PM-4:10 PM

1:10 PM-5:00 PM

1:15 PM-4:25 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Systematics 2
David L. Wagner, Andy Deans and Anthony I. Cognato

1:15 PM-5:00 PM


Ten-Minute Papers, IPMIS: Toxicology and Molecular Biology
Lambert H. B. Kanga and Blair D. Siegfried

1:30 PM-4:40 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: IPM - Horticultural 2
Craig R. Roubos, Karen M. Kester and Paul Borth

1:30 PM-4:55 PM


Ten-Minute Papers, MUVE: Vector Biology and Genetics
Douglas E. Norris and Rebecca T Trout Fryxell

1:30 PM-5:00 PM


Forest Entomology - Current Issues and Emerging Trends Across North America
David R. Coyle, Christopher J. Fettig and John T. Nowak

2:00 PM-3:00 PM

2:00 PM-3:45 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Insecticides & Spray Technology Research
Ramnath Subramanian, Joshua H. Temple and Paul Borth

2:00 PM-4:00 PM

2:00 PM-9:00 PM

2:45 PM-5:15 PM

3:00 PM-4:00 PM

3:00 PM-4:30 PM

4:00 PM-5:00 PM

5:00 PM-6:00 PM

5:00 PM-7:00 PM

5:15 PM-6:45 PM

5:30 PM-7:30 PM

5:30 PM-8:30 PM


Aquatic Entomology Mixer
Christopher J. Patrick and Lauren E. Culler

6:00 PM-9:50 PM

6:00 PM-10:00 PM

7:00 PM-9:00 PM


Mizzou Reception
Robert Sites

7:00 PM-10:00 PM


Heteropterists Conference
Scott Bundy and Christiane Weirauch

7:30 PM-9:30 PM


How Can I Help?
Faith T. Campbell

7:30 PM-10:00 PM


The Coleopterists Society
Robert S. Anderson and Donald B. Thomas

8:00 PM-9:00 PM

8:30 PM-10:00 PM


IOBC Mixer
James R. Hagler

9:00 PM-10:00 PM

9:00 PM-11:55 PM


Korean Young Entomologists (KYE)
Doo-Hyung Lee and Dong-Hwan Choe

Wednesday, December 15, 2010

6:15 AM-8:00 AM


ALL P-IE SECTION Breakfast Meeting
Paul Borth and Rogers Leonard

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-8:00 AM

7:00 AM-8:30 AM

7:30 AM-12:00 PM

7:45 AM-9:55 AM

7:45 AM-10:05 AM

7:45 AM-10:15 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: IPM - Field Crops
Michael J. Brewer and Paul Borth

7:45 AM-10:30 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: Spatial & Community Ecology
P. Glynn Tillman, Bridget F. O'Neill and Paul Borth

7:45 AM-11:50 AM


Praying Mantises (Mantodea): Diversity of Form, Function, and Biology
Frederick R. Prete, Lawrence E. Hurd, Gavin Svenson and Frederick Prete

8:00 AM-10:20 AM

8:00 AM-10:35 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: Thrips & Other Vectors of Plant Diseases
Silvia I. Rondon, Harsimran Gill and Paul Borth

8:00 AM-11:45 AM


Semiochemistry of the Cerambycidae: A Diversity of Signaling Strategies: Part 1
Ann M. Ray, James D. Barbour and Matthew D. Ginzel

8:00 AM-12:00 PM


Teaching Entomology to Non-majors
Luis Espino and Daniel K. Young

Ten-Minute Papers, MUVE: Urban Entomology Social Insects
Shripat T. Kamble and Eugene D White

8:00 AM-4:00 PM

8:15 AM-11:25 AM


USDA-ARS Collections to Genomics: Entoversity with Impact
Kevin Hackett and Daniel A. Strickman

8:30 AM-11:35 AM


Entomology and Fly Fishing: The Perfect Marriage.
Lowell R. Nault and Michael P. Parrella

8:30 AM-11:50 AM


Ten-Minute Papers, SysEB: Evolution - Methodology and Population Studies
Nicholas J. Miller, Benjamin B. Normark and Anthony I. Cognato

8:30 AM-11:55 AM


Ten-Minute Papers, IPMIS: Development and Immunology
Angela E. Douglas and Stewart Gray

8:30 AM-12:00 PM

8:45 AM-11:30 AM


Ten-Minute Papers, P-IE: Ecology
John F. Tooker and Paul Borth

9:00 AM-11:35 AM


Ten-Minute Papers, MUVE: Vector Management
Marcia Trostle-Duke and Carl W. Doud

9:00 AM-11:45 AM


Nutritional Ecology of Social Insects
David Holway, Micky D. Eubanks and Andrew V. Suarez

9:00 AM-4:00 PM

10:00 AM-12:05 PM

10:15 AM-12:35 PM

10:20 AM-12:30 PM

10:30 AM-12:05 PM

10:30 AM-12:40 PM

10:45 AM-12:15 PM

11:35 AM-5:00 PM


Vegetable Entomologist Working Group
Caydee Savinelli, John T. Andaloro and Daniel W. Sherrod

12:00 PM-2:00 PM

12:30 PM-4:30 PM

1:00 PM-2:30 PM

1:00 PM-4:00 PM

1:00 PM-4:05 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Interspecies Interactions
Lee A. Dyer, Dennis J. Fielding and Anthony I. Cognato

1:00 PM-4:20 PM


Semiochemistry of the Cerambycidae: a Diversity of Signaling Strategies Part 2
Ann M. Ray, James D. Barbour and Matthew D. Ginzel

1:00 PM-4:35 PM


Spotted Wing Drosophila across Boundaries and Perspectives
Jana C. Lee, Denny Bruck and Amy J. Dreves

Ten-Minute Papers, SysEB: Biodiversity and Regional Taxonomic Surveys
David J. Lohman, Daniel S. Gruner and Anthony I. Cognato

1:00 PM-4:40 PM


RNA-interference Insect Management: Real-world Applications
Kent S. Shelby, Wayne Hunter and Shahid Karim

1:00 PM-4:50 PM

1:00 PM-5:05 PM

1:00 PM-5:15 PM

1:15 PM-3:30 PM


Molecular and other Novel Tools in Ecological Research
Megha N. Parajulee and Ram B. Shrestha

1:15 PM-4:05 PM

1:15 PM-4:15 PM


Ten-Minute Papers, IPMIS: Behavior and Molecular Biology
Zachary Y. Huang and Kewin W. Wanner

1:30 PM-4:05 PM


Ten-Minute Papers, MUVE: Vector Ecology
H. Joel Hutcheson and Glen A. Scoles

1:45 PM-3:55 PM


Ten-Minute Papers, P-IE: Biological Control of Insects & Weeds
Steven P. Arthurs, Cheri Abraham and Paul Borth

2:00 PM-3:00 PM

2:00 PM-4:10 PM

5:30 PM-8:00 PM