ESA Annual Meetings Online Program

2011 ESA Annual Meeting (November 13-16, 2011)

Friday, November 11, 2011

5:00 PM-6:00 PM

Saturday, November 12, 2011

7:00 AM-5:00 PM


Entomological Collections Network - Symposium
Christopher Marshall, Michael A. Wall, Pamela J. Horsley, Cara M. Gibson and Jeff Knight

7:30 AM-2:30 PM

8:00 AM-5:00 PM

2:00 PM-5:00 PM


CEDA Meeting
John J. Obrycki

2:30 PM-3:00 PM

4:00 PM-6:00 PM


P-IE Governing Council Meeting
B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

5:00 PM-6:00 PM

6:00 PM-7:00 PM

6:00 PM-9:00 PM


Entomological Collections Network - Dinner
Pamela J. Horsley, Christopher Marshall, Michael A. Wall, Cara M. Gibson and Jeff Knight

7:30 PM-8:30 PM

Sunday, November 13, 2011

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-8:00 AM

7:00 AM-12:00 PM


Entomological Collections Network - Symposium
Pamela J. Horsley, Christopher Marshall, Michael A. Wall, Cara M. Gibson and Jeff Knight

7:45 AM-12:00 PM


Citizen Scientists in Entomology Research
John Carlson and Mark S. Fox

8:00 AM-10:00 AM

8:00 AM-10:10 AM


Advances in Acarology
Cal Welbourn

8:00 AM-10:55 AM

8:00 AM-11:15 AM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 1: Bed Bugs
Dini M. Miller, Roger Gold, Douglas E. Norris and C. Geden

8:00 AM-11:30 AM

8:00 AM-11:40 AM


Americas Neuropterists Meeting
Atilano Contreras-Ramos and David E. Bowles

State-of-the-art Molecular Research of Global Interest
Apurba K. Barman, Nandi Nagaraj and Shripat T. Kamble

8:00 AM-11:45 AM


Greenhouse Pest Management: Past, Present, and Future.
Raymond A. Cloyd and Luis A. Cañas

8:00 AM-11:55 AM


Predictors of Vector and Disease Dynamics
Dina M. Fonseca and Kristen Bartlett-Healy

8:00 AM-12:00 PM


ABSTC Northern Corn Rootworm Workshop
Andre Crespo and Rachel R. Binning

Impact of Brown Marmorated Stink Bug in US Agroecosystems
Anne L. Nielsen and George C. Hamilton

9:00 AM-12:00 PM


Ten-Minute Papers PBT Session 1
Julian F. Hillyer, Jeffrey J. Stuart, Jeffrey G. Scott and Subba R. Palli

10:00 AM-11:30 AM

10:00 AM-12:00 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:15 PM-1:15 PM

12:30 PM-4:30 PM

1:00 PM-2:00 PM

1:00 PM-3:00 PM

1:00 PM-4:30 PM


5,000 Insect Genome Project Workshop
Susan Brown, Kevin Hackett, Owain R. Edwards, Gene Robinson and Stephen Richards

1:00 PM-5:00 PM


IOBC Board Meeting
Michael Brownbridge and Doug Landis

1:00 PM-5:15 PM

1:00 PM-5:35 PM

1:15 PM-4:35 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Chemical Control Strategies I
Paul W. Borth, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

Ten-Minute Papers, P-IE Section, Pollinators I
Theresa L. Pitts-Singer, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-4:35 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 2: Termites
Rhonda L. Hamm, Thomas Chouvenc, Douglas E. Norris and C. Geden

1:30 PM-4:55 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Biological Control I
JP. Michaud, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-5:00 PM

1:30 PM-5:25 PM


Biology, Ecology and Management of Native and Invasive Stink Bugs
P. Glynn Tillman, Walker A. Jones and Jeffrey A. Davis

1:30 PM-5:30 PM


International Society of Hymenopterists
Andrew R Deans and Katja Seltmann

Myths, Misconceptions, and Mental Modifications: Identify, Clarify and Speak Out about Entomology.
Marianne Shockley Robinette, Andrine A Shufran and Martha Rosett Lutz

Recent Advances in Grape Pest Management
Noubar J. Bostanian and Tracy C. Leskey

Signaling Workshop
Qisheng Song, Subba R. Palli, Vincent Henrich and David Denlinger

1:30 PM-5:35 PM

1:30 PM-5:40 PM


Invasive Species: International Perspectives
Nicolas Desneux and Alberto Urbaneja

1:30 PM-5:45 PM

1:30 PM-5:50 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 3: Vector Biology
Barry W. Alto, Immo A. Hansen, C. Geden and Douglas E. Norris

1:45 PM-2:00 PM

2:00 PM-3:00 PM


Insect Photo Salon: I
James E. Appleby

2:00 PM-4:35 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Forest Entomology
Daniel M. Pavuk, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

2:00 PM-5:00 PM

2:00 PM-6:00 PM

2:30 PM-5:40 PM


Onion Thrips Workshop
David Ben-Yakir

3:00 PM-5:00 PM

3:30 PM-5:00 PM

4:00 PM-4:30 PM


Student Competition Judges' Training: I
Michael Jackson and Jerome F. Grant

4:30 PM-5:15 PM

5:00 PM-5:30 PM


Acarological Society of America Business Meeting
Jose Carlos V. Rodrigues and Cal Welbourn

5:00 PM-6:00 PM

6:00 PM-7:30 PM

7:30 PM-9:30 PM

Monday, November 14, 2011

6:30 AM-8:00 AM


Women in Entomology Breakfast
Gail E. Kampmeier, Elizabeth F. Beckemeyer, Rayda K. Krell and Patricia Prasifka

7:00 AM-7:30 AM


Student Competition Judges' Training: II
Michael Jackson and Jerome F. Grant

7:30 AM-9:30 AM

8:00 AM-9:00 AM

8:00 AM-10:00 AM

8:00 AM-11:00 AM

8:00 AM-11:15 AM

8:00 AM-11:20 AM


Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, MUVE-2
Phillip E. Kaufman and Roberto Pereira

Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, SysEB-2
Stephen P. Yanoviak and Jason R. Cryan

Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, SysEB-4
Alejandro A. Valerio and Jason R. Cryan

8:00 AM-11:30 AM


Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, MUVE-1
Ulrich R. Bernier and Glen A. Scoles

Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, SysEB-5
Clifford Keil, John W. Dooley and Jason R. Cryan

8:00 AM-11:45 AM


Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, SysEB-1
Torsten Dikow, Nate B. Hardy and Jason R. Cryan

Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, SysEB-3
Bryan N. Danforth, Jessica L. Ware and Jason R. Cryan

Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, SysEB-6
David Wagner, David Furth and Jason R. Cryan

8:00 AM-1:00 PM


IRAC-US Meeting
Caydee Savinelli and Graham P. Head

8:00 AM-6:00 PM

8:30 AM-11:00 AM

8:30 AM-11:15 AM


Graduate Student Ten-Minute Paper Competition, PBT-1
Michael Scharf and Vincent Henrich

8:30 AM-12:00 PM


Coleopterists Society Executive Meeting
Robert S. Anderson and Michael Caterino

10:00 AM-12:00 PM

11:00 AM-1:00 PM

11:30 AM-1:30 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:00 PM-1:30 PM

12:45 PM-1:45 PM

1:00 PM-2:00 PM

1:30 PM-4:00 PM

1:30 PM-4:45 PM

1:30 PM-5:00 PM

1:45 PM-3:30 PM

2:00 PM-3:00 PM

2:00 PM-4:00 PM

3:00 PM-5:00 PM

5:00 PM-6:30 PM

6:00 PM-7:30 PM

6:00 PM-8:00 PM


Illinois Entomology
May R. Berenbaum

Purdue Mixer
Paula Layden and Steve Yaninek

6:00 PM-8:30 PM


Iowa State University Alumni Mixer
Donald R. Lewis and Kelly Kyle

6:00 PM-9:00 PM


Black Entomologists Social
Moses TK. Kairo and Eric W. Riddick

6:30 PM-8:30 PM


CSU-KSU-UNL Mixer
Gary Brewer

7:00 PM-9:00 PM


Maryland Mixer
Charles Mitter

Mizzou Reception
Robert Sites

Southwestern Branch Mixer
David W. Ragsdale

7:30 PM-9:00 PM


Entomology Mixer, NCSU
George Kennedy

7:30 PM-9:30 PM

8:00 PM-10:00 PM


Cornell Mixer
Lisa E. Westcott

Tuesday, November 15, 2011

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-8:00 AM


Fire Ant eXtension Network Meeting
Kathy Flanders and Bastiaan Drees

7:00 AM-8:15 AM


USDA ARS All Hands Meeting
Daniel Strickman and Kevin Hackett

7:30 AM-9:00 AM


MSU Alumni & Friends Breakfast
Heather E. Lenartson-Kluge

7:40 AM-12:00 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Population Genetics and Biogeography
Paul Z. Goldstein, Jessica D. Jurzenski and Jason R. Cryan

7:45 AM-12:00 PM

7:50 AM-12:00 PM

7:55 AM-11:40 AM

8:00 AM-9:00 AM

8:00 AM-10:50 AM


Bee Declines. I. Identification, Clarification, and Communication of the Real Truths
Rosalind James, Jeff Pettis, Theresa L. Pitts-Singer and James Strange

8:00 AM-10:55 AM


New Approaches to Mass Production and Augmentation Biological Control
Walker Jones, Sasha M. Greenberg and Norman C. Leppla

8:00 AM-11:00 AM

8:00 AM-11:05 AM

8:00 AM-11:10 AM

8:00 AM-11:40 AM

8:00 AM-11:45 AM

8:00 AM-11:55 AM


Biology, Biochemistry and Genomics of Pine Bark Beetles
Gary J. Blomquist, Claus Tittiger and Christopher I. Keeling

8:00 AM-12:00 PM


Basic Science to Application for Management of Bed Bug Populations I
Kenneth F. Haynes, Subba R. Palli, Michael F. Potter and James D. Harwood

Endurance Lessons from International Students Trained in the US Departments of Entomology: Genuine Success Histories
Francoise Djibode Favi, Ky-Phuong Luong, Livy Williams and Francoise Djibode Favi

Ten Minute Papers, P-IE Section, Horticultural Entomology I
Harsimran Gill, B. Rogers Leonard, Bonnie B. Pendleton and Gregg S. Nuessly

Ten-Minute Papers, P-IE Section, Biology and Ecology
Brian P. McCornack, Joy L. Newton, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

Ten-Minute Papers, PBT Session 2
Kevin Wanner, Nannan Liu, Jeffrey G. Scott and Subba R. Palli

Ten-Minute Papers, SysEB: Systematics I
Anthony I. Cognato, Scott Gordon and Jason R. Cryan

8:00 AM-6:00 PM


Poster Display Presentations, MUVE I
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

Poster Display Presentations, P-IE I
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

Poster Display Presentations, PBT I
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

Poster Display Presentations, SysEB I
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

8:15 AM-11:25 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Plant Resistance
Paula Davis, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

8:15 AM-11:50 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Field Crop Entomology
Julien M. Beuzelin, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

10:00 AM-11:00 AM

11:00 AM-12:00 PM

11:30 AM-1:00 PM

12:00 PM-12:30 PM

12:15 PM-1:15 PM

1:00 PM-3:00 PM


Informal Weevil Conference
Charles O'Brien

1:00 PM-5:00 PM

1:10 PM-5:10 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Population Monitoring and Modeling
B. Rogers Leonard, Bonnie B. Pendleton and Robert Meagher

1:15 PM-5:00 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Ecology and Behavior
Andrew D. Austin, Nico Franz and Jason R. Cryan

1:30 PM-3:20 PM


Overseas Chinese Entomologists Association
Jian Chen, Shiyou Li and Haobo Jiang

1:30 PM-4:15 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Biocontrol - Entomopathogens and Weed Management
John F. Tooker, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-4:30 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Insect Resistance and IRM
Gary D. Thompson, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-4:40 PM


Bee Declines. II. Causes, Solutions, and Activating the Public
Rosalind James, Jeff Pettis, Theresa L. Pitts-Singer and James Strange

1:30 PM-5:00 PM


Basic Science to Application for Management of Bed Bug Populations II
Kenneth F. Haynes, Subba R. Palli, Michael F. Potter and James D. Harwood

Nepal Overseas Entomologists Conference
Raju R. Pandey and Megha N. Parajulee

School IPM - Change Agent Practicum
Dawn Gouge, Carrie Foss and Tim Stock

Ten-Minute Papers, PBT Session 3
Michael Strand, Yoonseong Park, Jeffrey G. Scott and Subba R. Palli

1:30 PM-5:05 PM


Forest Entomology: Reflection on a Decade of Change
John T. Nowak, Christopher J. Fettig and David R. Coyle

1:30 PM-5:15 PM

1:30 PM-5:30 PM


Celebrating the Career of Pedro Barbosa: A Passion for Insects and Plants
Karen M. Kester, Eric W. Riddick and Raul F. Medina

Getting Wet and Making Friends: Aquatic Entomology's Role Outside Academia
Jennifer Henke, Robert F. Smith, M. Eric Benbow, Christopher J. Patrick and Jen M. Lang

Illuminating the Phenome: the Future of Morphology in Entomology
Katja Seltmann, Matthew J. Yoder and Andrew R. Deans

Progress Toward Insecticide Resistance Management for Thrips
James E. Dripps, Stuart Reitz and Anthony Weiss

1:30 PM-5:35 PM

1:30 PM-5:45 PM

1:30 PM-5:50 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Systematics II
Daniel Z. Rubinoff, Clare H. Scott and Jason R. Cryan

2:00 PM-3:00 PM

2:00 PM-5:00 PM


Ten Minute Papers, P-IE Section, Horticultural Entomology II
Clyde E. Sorenson, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

3:00 PM-3:30 PM

3:30 PM-4:00 PM

3:30 PM-5:00 PM

5:00 PM-6:00 PM

5:00 PM-6:30 PM

5:00 PM-7:00 PM


Basic Science to Application for Management of Bed Bug Populations III (Posters and Reception)
Kenneth F. Haynes, Subba R. Palli, Michael F. Potter and James D. Harwood

5:30 PM-7:30 PM

5:30 PM-9:30 PM


Korean Young Entomologists (KYE)
Doo-Hyung Lee and Dong-Hwan Choe

6:00 PM-8:25 PM

6:00 PM-8:30 PM


University of Minnesota Mixer
William D. Hutchison and Felicia Christy Horan

6:30 PM-9:00 PM

7:00 PM-8:00 PM

7:00 PM-8:30 PM

7:30 PM-8:30 PM

7:30 PM-10:00 PM


The Coleopterists Society
Michael Caterino

7:30 PM-10:30 PM


IOBC Workshop Symposium - Mixer
Michael Brownbridge

7:30 PM-11:30 PM


Heteropterists Conference
C. Scott Bundy and Thomas J. Henry

8:00 PM-9:00 PM


Insect Photo Salon: II
James E. Appleby

8:30 PM-11:30 PM

9:00 PM-10:00 PM

9:30 PM-11:30 PM

Wednesday, November 16, 2011

6:30 AM-7:45 AM

6:30 AM-8:00 AM

7:00 AM-7:30 AM

7:00 AM-8:00 AM


MUVE Final Business Meeting
Douglas E. Norris

7:55 AM-12:00 PM

8:00 AM-10:50 AM

8:00 AM-11:00 AM


Advances in Plant Insect Vectors Using -omic Approaches
Michelle Cilia and Cecilia Tamborindeguy

8:00 AM-11:20 AM


Insect Biodiversity in Chiapas
Robert S. Anderson and Jorge L. León-Cortés

8:00 AM-11:45 AM

8:00 AM-11:50 AM

8:00 AM-11:55 AM

8:00 AM-12:00 PM


Evolution and Biological Control
Ruth A. Hufbauer, George Roderick, M. Navajas and Marianna Szucs

Ten Minute Papers, P-IE Section, Chemical Control Strategies II
Anthony W. Weiss, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

8:00 AM-12:05 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 4: Vector Biology & Management
Matthew Aubuchon, Roxanne Burrus, C. Geden and Douglas E. Norris

8:00 AM-2:00 PM


Poster Display Presentations, MUVE II
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

Poster Display Presentations, P-IE II
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

Poster Display Presentations, PBT II
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

Poster Display Presentations, SysEB II
Bonnie B. Pendleton and Megha N. Parajulee

8:00 AM-5:30 PM


Social Insect Evolution Today: Clarifying Leading Hypotheses with Novel Approaches
Theresa L. Pitts-Singer, Brielle J. Fischman and S. Hollis Woodard

8:20 AM-10:40 AM


Ten-Minute Papers, SysEB: Physiology, Morphology, and Development
Anamaria DalMolin, Wei Song Hwang and Jason R. Cryan

8:30 AM-10:15 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Pollinators II
B. Rogers Leonard, Bonnie B. Pendleton and Fred Baxendale

8:30 AM-10:30 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Transgenic Crops
Michael Culy, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

9:00 AM-10:30 AM


Mini-Symposium, SysEB/P-IE: Teaching and Education in Entomology
Kirk J. Larsen, Norman J. Fashing, Jason R. Cryan and B. Rogers Leonard

9:00 AM-12:00 PM

11:00 AM-12:00 PM

11:30 AM-5:00 PM


Insect Resistance Management Roundtable
Caydee Savinelli and Graham P. Head

12:00 PM-1:30 PM

12:00 PM-2:00 PM

1:00 PM-2:00 PM

1:30 PM-3:30 PM


Identify.. Clarify.. Speak Out.. About IPM Implementation in Schools
Dawn Gouge, Thomas A. Green, Tim Stock, Carrie Foss and Janet A. Hurley

1:30 PM-4:55 PM

1:30 PM-5:10 PM


Biodiversity, Global Change and Insect-Mediated Ecosystem Services
Rachael Winfree, Neal Williams and Deborah L. Finke

1:30 PM-5:15 PM

1:30 PM-5:30 PM


Essentials of Delivering Communitywide Multi-Disciplinary Integrated Pest Management Program
Naresh Duggal, Pari Pachamuthu, Robert Davis, Zia Siddiqi, Michael E. Merchant and Mary A. Sorensen

The Future is Now: Blended Refuge, Resistance, and Rootworm Options for Tomorrow
Joseph L. Spencer, Lance J. Meinke and Bruce E. Hibbard

1:30 PM-5:40 PM

1:30 PM-5:45 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 5: Ants and Others
David Oi, Dina Richman, C. Geden and Douglas E. Norris

5:30 PM-7:30 PM

6:00 PM-7:00 PM