ESA Annual Meetings Online Program

Ten Minute Paper (TMP) Oral

Sunday, November 13, 2011

8:00 AM-11:15 AM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 1: Bed Bugs
Dini M. Miller, Roger Gold, Douglas E. Norris and C. Geden

9:00 AM-12:00 PM


Ten-Minute Papers PBT Session 1
Julian F. Hillyer, Jeffrey J. Stuart, Jeffrey G. Scott and Subba R. Palli

1:15 PM-4:35 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Chemical Control Strategies I
Paul W. Borth, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

Ten-Minute Papers, P-IE Section, Pollinators I
Theresa L. Pitts-Singer, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-4:35 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 2: Termites
Rhonda L. Hamm, Thomas Chouvenc, Douglas E. Norris and C. Geden

1:30 PM-4:55 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Biological Control I
JP. Michaud, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-5:50 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 3: Vector Biology
Barry W. Alto, Immo A. Hansen, C. Geden and Douglas E. Norris

2:00 PM-4:35 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Forest Entomology
Daniel M. Pavuk, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

Tuesday, November 15, 2011

7:40 AM-12:00 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Population Genetics and Biogeography
Paul Z. Goldstein, Jessica D. Jurzenski and Jason R. Cryan

8:00 AM-12:00 PM


Ten Minute Papers, P-IE Section, Horticultural Entomology I
Harsimran Gill, B. Rogers Leonard, Bonnie B. Pendleton and Gregg S. Nuessly

Ten-Minute Papers, P-IE Section, Biology and Ecology
Brian P. McCornack, Joy L. Newton, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

Ten-Minute Papers, PBT Session 2
Kevin Wanner, Nannan Liu, Jeffrey G. Scott and Subba R. Palli

Ten-Minute Papers, SysEB: Systematics I
Anthony I. Cognato, Scott Gordon and Jason R. Cryan

8:15 AM-11:25 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Plant Resistance
Paula Davis, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

8:15 AM-11:50 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Field Crop Entomology
Julien M. Beuzelin, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:10 PM-5:10 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Population Monitoring and Modeling
B. Rogers Leonard, Bonnie B. Pendleton and Robert Meagher

1:15 PM-5:00 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Ecology and Behavior
Andrew D. Austin, Nico Franz and Jason R. Cryan

1:30 PM-4:15 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Biocontrol - Entomopathogens and Weed Management
John F. Tooker, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-4:30 PM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Insect Resistance and IRM
Gary D. Thompson, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

1:30 PM-5:00 PM


Ten-Minute Papers, PBT Session 3
Michael Strand, Yoonseong Park, Jeffrey G. Scott and Subba R. Palli

1:30 PM-5:50 PM


Ten-Minute Papers, SysEB: Systematics II
Daniel Z. Rubinoff, Clare H. Scott and Jason R. Cryan

2:00 PM-5:00 PM


Ten Minute Papers, P-IE Section, Horticultural Entomology II
Clyde E. Sorenson, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

Wednesday, November 16, 2011

8:00 AM-12:00 PM


Ten Minute Papers, P-IE Section, Chemical Control Strategies II
Anthony W. Weiss, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

8:00 AM-12:05 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 4: Vector Biology & Management
Matthew Aubuchon, Roxanne Burrus, C. Geden and Douglas E. Norris

8:20 AM-10:40 AM


Ten-Minute Papers, SysEB: Physiology, Morphology, and Development
Anamaria DalMolin, Wei Song Hwang and Jason R. Cryan

8:30 AM-10:15 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Pollinators II
B. Rogers Leonard, Bonnie B. Pendleton and Fred Baxendale

8:30 AM-10:30 AM


Ten-Minute Papers, P-IE Section, Transgenic Crops
Michael Culy, B. Rogers Leonard and Bonnie B. Pendleton

9:00 AM-10:30 AM


Mini-Symposium, SysEB/P-IE: Teaching and Education in Entomology
Kirk J. Larsen, Norman J. Fashing, Jason R. Cryan and B. Rogers Leonard

1:30 PM-5:45 PM


Ten-Minute Papers, MUVE Session 5: Ants and Others
David Oi, Dina Richman, C. Geden and Douglas E. Norris